Jul 24, 2019 at 2:22 pm

Sezon ogórkowy w pełni, dlatego podzielę się tylko krótkimi informacjami z kilku ważniejszych wydarzeń ostatniego tygodnia.
Piłka nożna:
Po kilku tygodniach letargu piłka nożna zaczyna znów odżywać.
Polska liga jest już po pierwszej kolejce, w której aktualny Mistrz Polski – Piast Gliwice zmierzył się z Lechem Poznań. Mecz zakończył się remisem, chyba szczęśliwym dla mistrza.
Innych sensacji nie zanotowano.
Odbywają się bardzo ciekawe sparringi wielkich drużyn na całym świecie, a w nich bryluje nie kto inny jak Robert Lewandowski z Bayernu Monachium.
W przegranym 0:1 meczu z londyńskim Arsenalem zdobył bramkę, a w wygranym 3:1 meczu z Realem Madryt, przy okazji zdobycia branki został również ogłoszony najlepszym piłkarzem meczu … mimo, że zagrał tylko 45 minut.
Siatkówka:
Piłka siatkowa w Polsce znajduje się dalej w bardzo dobrej formie.
Kadra polskich siatkarzy została podzielona na dwie części.
Jedna grupa, traktowana jako Kadra B pojechała do USA i wzięła udział w fiale turnieju w Lidze Narodów.
Spisała się doskonale i zdobyła brązowy medal, pokonując w walce o medal reprezentacje Brazylii.
Druga grupa została w Zakopanem przygotowując się do eliminacji do turnieju olimpijskiego Tokio 2020.
Nie dość tego – kadra młodych siatkarzy wzięła udział w turnieju uniwersjady w Neapolu we Włoszech i zagrała w finale.
Niestety uległa gospodarzom i zdobyła srebrny medal.
Lekkoatletyka:
Pierwsza część sezonu lekkoatletycznego dobiega końca.
Do ubiegłego tygodnia królowa sportu tętniła życiem.
Odbyło się wiele ważnych mistrzostw, w których wzięli również udział reprezentacji Polski.
I tak na uniwersjadzie w Neapolu, we Włoszech Polacy zdobyli 3 złote medale.
W miejscowości Gavle, w Szwecji Odbyły się również Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy w kategorii do 23 lat. Zakończyły się wspaniałym sukcesem reprezentacji Polski.
Polski Związek Lekkiej Atletyki liczył na 10 medali, a okazało się, że młodzi następcy doświadczonych czempionów zdobyli ich aż 12.
Wśród Polaków należy wyróżnić przede wszystkim Ewę Swobodę i Konrada Bukowieckiego.
Ewa Swoboda zdobyła złoto w biegu na 100 m z bardzo dobrym wynikiem 11.15 s i dosłownie znokautowała konkurencje.
Mistrzostwo Europy do 23 lat bezdyskusyjnie zapewnili sobie Konrad Bukowiecki, który doleciał do Szwecji prosto z Uniwersjady (także wygranej) i pchnął kulę na świetną odległość 21,51 metra,
Diamentowa Liga, po ubiegłorocznym weekendzie będzie miała prawie 4-tygodniowa przerwę.
Przypomnę tylko, że Piotr Lisek ustanowił naw tym cyklu dwa rekordy Polski w skoku o tyczce.
Na mitingu w Monter Carlo skoczył 6.02 i umocnił się na prowadzeniu w tabeli światowej.
Żużel:
Wprawdzie polska liga ma chwilową przerwę, to jednak najlepsi śmigają się na wielu torach Europy.
Ostatni weekend – to Mistrzostwa Świata par w rosyjskim Togliatti.
Reprezentanci Polski od lat znajdują się w czołówce. Zdobyli przecież wiele tych tytułów.
Tym razem jednak ulegli gospodarzom – Rosji.
Efekt końcowy zawodów mógłby być inny, gdyby nie wpadek Macieja Janowskiego.
Dzięki zapobiegliwości i przewidywalności trenera po wypadku Janowskiego reprezentacja Polski mogła go zastąpić Patrykiem Dudkiem i, ogólnie, po słabym początku, niezła końcówka.
Nieco wcześniej odbyły się także w Lesznie Indywidualne Mistrzostwa Polski.
Reprezentant miejscowej Unii, Janusz Kołodziej pogodził największych faworytów: Bartosza Zmarzlika i broniącego tytułu, Piotra Pawlickiego.
Po znakomitym starcie w biegu finałowym sięgnął po czwarty w karierze tytuł indywidualnego mistrza Polski, a jego kolekcja medalowa w IMP powiększyła się do siedmiu krążków. Tym samym dołączył do legend polskiego żużla: Zenona Plecha i Andrzeja Wyglendy, którzy również po 7 razy stawali na podium tych zawodów.